Calendar
1944 год. В ночь с 11 на 12 марта начата операция по освобождению города от фашистов.
1944 год. Херсон освобожден от фашистов воинами 295-й стрелковой дивизии под командованием полковника А. П. Дорофеева и 49-й гвардейской стрелковой дивизии под командованием полковника В. Ф. Маргелова.
1970 год. Херсонскому мореходному училищу Министерства морского флота присвоено имя лейтенанта П.П.Шмидта.
1926 год. В свет вышел первый номер газеты «Рабочий».
1860 рік. Народився засновник нашого музею Віктор Іванович Гошкевич
Ось кілька цікавих фактів про Віктора Івановича:
1. Народився у Києві
Віктор Іванович Гошкевич народився 21 березня 1860 року в Києві у родині викладача Київської духовної семінарії. Його батько був професором. У родині було четверо хлопців. Так склалося, що серед Гошкевичів було чимало талановитих людей: один з його пращурів був першим російським консулом в Японії і першим укладачем російсько-японського словника. А в Японському морі навіть є затока Гошкевича.
2. Навчався у Київському університеті спочатку на факультеті математики (працював обчислювачем астрономічної лабораторії), а потім на історико-філологічному
В студентські роки він під керівництвом відомого українського історика, археолога й етнографа Віктора Боніфатійовича Антоновича (серед його учнів був Михайло Грушевський) почав займатися історією України та археологією. Його особливу увагу привернула археологія півдня України. Тому він і приїхав до нашого міста.
3. У 1890 р. приїздить з дружиною до Херсона, де починає працювати секретарем губернського статистичного комітету (запровадив до статистики наукові прийоми, наблизив її до життя)
Зі своєю другою дружиною Варварою Фабріциус Гошкевич познайомився у період навчання в університеті. Вона була дружиною одного з викладачів. Це було кохання на все життя. Коли він поїхав у Херсон, вона поїхала за ним і створювала для нього всі умови, аби він міг займатися наукою.
Вибір на Херсон випав не випадково, адже тут міським санітарним лікарем працював старший брат Віктора Івановича Михайло Іванович. Він і влаштував його секретарем губернського статистичного комітету. Праці Гошкевича губернських статистико-економічних звітів по Херсонській губернії, списки населених місцевостей, здобули широку відомість.
4. У віці 30 років відкриває Музей
Проте основний інтерес для нього в той час становила археологія. І 1890 року ним був створений Археологічний музей. Ось що він писав у Справочный ежегодник за 1917 рік: «основан в 1890 году Виктором Ивановичем Гошкевичем единолично. В 1897 году передан в ведение Губернского Ученого Архивного Комитета, в 1909 году Музей поступил в собственность Херсонского городского управления».
5. Врятував життя своїй похресниці
У дружини Віктора Івановича Варвари було троє дітей від попереднього шлюбу. Так сталося, що хлопці були військовими і загинули, а донька Ірина була одружена з офіцером Російської армії. Шлюб не був щасливим, тривав недовго, але у неї залишилась донечка Катерина. Тож Ірина з Катериною жили з Віктором Івановичем і його дружиною. До речі Віктор Іванович був її хрещеним батьком. Коли прийшла радянська влада, Ірину могли засудити як дружину білого офіцера і звісно, не відомо як склалася б доля самої дівчинки. Гошкевич вирішує вдочерити Катерину, дати їй своє прізвище і відтоді вона стає Катерина Вікторівна Гошкевич. 1931 року вона з матір’ю переїздить до Петербурга і відвідає Херсон лише у літку 1983. У своїх спогадах вона згадувала, як суворої зими 1919 року вони жили в одній з кімнат будівлі музею (він тоді розташовувався по вулиці Ушакова), було дуже холодно, помешкання не опалювались і на підвіконнях замерзли усі квіти в горщиках. Ще вона згадувала, що за часів її дитинства на сучасній площі Свободи дуже часто ставали табором цигани і голосно співали своїх пісень і чутно їх було аж у музеї.
1884 год. Родился Алексей Алексеевич Шовкуненко, советский живописец-акварелист. Народный художник СССР (1944), действительный член АХ СССР (1947).
1944 год. Вышел Указ Президиума Верховного Совета СССР об образовании Херсонской области в составе Украинской ССР.
1919 год. Подписан декрет провозглашающий бывшее имение Фальц-Фейна «Аскания-Нова» национальным заповедником.