Херсонський хронограф
Анатолій Марущак
директор творчо-виробничого об ‘єднання «Скіфія»
Херсонської обласної державної телерадюкомпанії
Архівісти краще багатьох інших знають, як важливо пам’ятати історію свого роду і свого народу. Влучно сказав англійський публіцист і політичний діяч Едмунд Берк: «Історія — це союз між померлими, живими і тими, хто ще не народився».
Спільна ініціатива керівництва держархіву області і обласної державної телерадіокомпанії «Скіфія» зі створення програми із використанням кіноплівок минулих років стала успішним і унікальним для України проектом. На обласному рівні таких передач немає і, на жаль, у більшості регіонів і не може бути. По-перше, тільки у 12 областях України у 60-70 роки минулого століття було телебачення. По-друге, неналежні передача і зберігання кінодокументів часто приводили до їх втрати. А у державному архіві Херсонської області зберігається абсолютна більшість кіноматеріалів другої половини XX століття, які готували таврійські телевізійники, починаючи з 1960 року (885 одиниць зберігання).
Отже, перша передача «XX століття. Херсонський хронограф», підготовлена ХОДТРК «Скіфія» і державним архівом Херсонської області (автори: директор ТВО «Скіфія» Анатолій Марущак і заступник директора державного архіву області Олена Марущак), вийшла в ефір 12 лютого 2002 року. І відтоді щотижня по понеділках (з повтором у неділю) у вечірній час херсонці дивляться програму, яка стала найбільш рейтингового серед циклових передач херсонського телебачення. Про популярність програми свідчать численні звернення, подяки глядачів після кожного показу. Про те, що «XX століття. Херсонський хронограф» готується на високому рівні, свідчить «Золоте перо» — премія, якою була відзначена передача у 2004 році за підсумками обласного журналістського конкурсу.
Програма дозволила простежити долі багатьох людей. Ці люди, їхні діти і онуки перетворились на героїв нових передач. Так народилася програма «Портрети на тлі часу», де поштовхом до творчості стали документальні кадри херсонських телевізійників в 60-70 років. Таких телепортретів створено близько двадцяти. Серед них — заслужений лікар України І.Гордєєв, відомі художники Ф.Загороднюк і В.Такаєва, колишні керівники області та Херсона І.Мозговий, Д.Проценко, В.Масьонков, В.Метляєв, олімпійський чемпіон С.Пострєхін, легендарний воїн — повний кавалер ордена Слави, Герой Радянського Союзу П.Дубинда, колишній директор суднобудівного заводу, Герой Соціалістичної Праці В.Заботін і багато інших. Архівний кіноматеріал допоміг у створенні десятка програм циклів «Сім’я» і «Літературна скарбниця Таврійського краю».
Уже вийшло в ефір понад 150 програм (з них, на зберігання до держархіву області надійшло 98 одиниць обліку відеодокументів за 1960-70 pp.). Нині на календарі «Херсонського хронографа» — 1978 рік. Він особливий для Херсона, адже тоді наше місто святкувало свій 200-літній ювілей. Про урочистості і будні, долю Таврійського краю та його людей передача розповідає об’єктивно і толерантно, пам’ятаючи, що історія не повинна бути відлунням сучасної ворожнечі і теперішніх проблем. Програма «XX століття. Херсонський хронограф» — це зворушлива зустріч з юністю, з прекрасними людьми Херсонщини.