1972 год
ИЗ СПРАВКИ ХЕРСОНСКОГО ОБКОМА ПАРТИИ ЦК КОМПАРТИИ УКРАИНЫ О 100-ЛЕТИИ СО ДНЯ ОСНОВАНИЯ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТНОЙ НАУЧНОЙ БИБЛИОТЕКИ им. А. М. ГОРЬКОГО
22 мая 1972
18 червня 1972 р. виповнюється 100 років Херсонській обласній бібліотеці ім. О. М. Горького.
На початку 1871 р. за ініціативою ревнителів освіти найбільш впливової частини місцевої громадськості на чолі з Г. М. Ге, братом відомого російського живописця, у Херсоні почало формуватись бібліотечне товариство, яке мало на меті заснувати в губернському місті бібліотеку громадського користування. У статуті бібліотеки вказувалось, що вона «засновується з метою надання жителям м. Херсона і його околиць як найбільшого полегшення у справі самоосвіти».
26 березня 1872 р. відбулися загальні збори засновників, «а яких було обрано першу дирекцію бібліотеки. З цього часу вона почала своє існування як юридична установа. Для читачів бібліотека відкрилась 18 червня 1872 р. на кошти населення і мала самоуправління.
25 років вона знаходилась на приватних квартирах, поки не одержала спеціального приміщення, побудованого у 1897 р. за проектом архітектора Толвінського на пожертувані кошти …
У стінах бібліотеки виховувались і формували світогляд відомі професійні революціонери, соратники В. І. Леніна, перші радянські наркоми — О. Д. Цюрупа, М. К. Владіміров, видатні діячі радянської культури і науки — драматург Б. А. Лавреньов, народний артист СРСР Ю. В. Шумський, основоположник мистецтва художнього читання О. Я. Закушняк, академик Е. В. Тарле та багато ін.
Бібліотека в період свого тридцятиріччя по багатству книжкового фонду (41 тис. томів) посідала сьоме місце в Російській імперії, за обсягом роботи — друге…
Після встановлення Радянської влади у Херсоні, у 1921 р., показники роботи бібліотеки досягли небувалого рівня: вона обслуговувала 5 тис. читачів, видавала 275 пр. книг, журналів і газет. Здійснюючи допомогу місцевим органам партії і держави, бібліотека широко розгорнула роботу по ліквідації неписьменності та організації мережі масових бібліотек.
У січні 1923 р. бібліотеку було реорганізовано у центральну міську, і вона перейшла на державний бюджет.
У 30-х роках бібліотечна книга поряд з іншими заходами сприяла активній участі трудящих у творчому процесі соціалістичного будівництва, виконанні завдань перших радянських п’ятирічок.
У 1936 р. в зв’язку з увічненням пам’яті О. М. Горького бібліотеці присвоєне його ім’я .
Перед Великою Вітчизняною війною Херсонська бібліотека займала одне з провідних місць на Україні за обсягом і змістом роботи. її книжковий фонд нараховував 300 200 томів основних творів друку, величезний архів періодичної преси. На той час послугами бібліотеки користувались майже 10 тис. чоловік.
У відповідності з постановою Раднаркому республіки від 3 листопада 1944 р. затверджено рішення облвиконкому про реорганізацію бібліотеки в обласну та покладення на неї функції організаційно-методичного центру бібліотечної справи в області, а з 1966 р. згідно з новим статутом вона стала науковою бібліотекою універсального профілю.
Нині це керівний і координаційний орган діяльності бібліотек усіх відомств та організацій, які знаходяться на території області, науковий центр з питань бібліотекознавства, книжковий фонд бібліотеки біля 800 тис. одиниць, обслуговує вона більше ’14 тис. читачів, 86% яких складають партійно-радянський актив міста, спеціалісти народного господарства, студенти. Щороку бібліотека видає більше 350 тис. книг…
Секретар Херсонського обкому КП України О. Касьяненко
Партархив Херсонского обкома Компартии Украины, ф. 46, оп. 9, д. 100, л. 17—20. Подлинник.