Від комбінату — до об’єднання
Підприємства консервної промисловості Херсонщини виробляють щороку до 200 мільйонів банок консервів. Крім комбінату, в області, як ми вже говорили, є ще два заводи — херсонський імені 8 Березня потужністю 80 мільйонів і скадовський, котрий виробляв 25 мільйонів банок консервів.
Через велику потребу комбінату в овочевій сировині багато сільськогосподарських районів, що прилягають до Херсона, було включено в його зону заготівель. Завод імені 8 Березня не мав своєї зони на лівому березі Дніпра. Його найближча перевалочна база була за 7 кілометрів — в Цюрупинську, а перець, моркву, баклажани, білий корінь заготовляв в сусідніх областях. Завод постійно відчував нестачу в сировині.
Скадовський завод — підприємство невелике, слабо технічно оснащене — мав теж погану сировинну базу.
Та й на самому комбінаті, сировинна база якого охоплювала 11 районів області (86 господарств), часто розрив між потребою н сировині та її поставками досягав 18 000 тонн.
Для поліпшення оперативного керівництва діяльністю підприємств і радгоспів, створення можливості маневрування сировинними ресурсами і людьми, а також транспортом, назріла необхідність кооперації та спеціалізації господарств і заводів.
Після детального обговорення цього питання в колективах відповідну пропозицію було передано в Херсонський обласний комітет КП України. Обком партії підтримав її і ввійшов в уряд республіки та Міністерство харчової промисловості УРСР з клопотанням про організацію в області виробничого об’єднання консервної промисловості.
Так воно народилось, перше об’єднання консервників на Україні. До нього ввійшли: консервний комбінат як головне підприємство, скадовський і херсонський імені 8 Березня консервні заводи, радгоспи «Овочевий» і «Городній велетень», школа ФЗН і контрольно-виробнича лабораторія.
Об’єднанню було затверджено план: випустити 164 мільйони банок консервів, 5400 тонн халви, 2600 тонн гумових кілець, 52,4 мільйона штук кришок для закупорювання скляних банок, виростити 32 240 тонн овочів, одержати 753,4 тисячі штук яєць, 3459 тонн молока і 383 тонни м’яса. При такому широкому асортименті продукції і територіальній розрізненості підприємств і радгоспів стояло завдання створити гнучку структуру об’єднання, при якій можна було б оперативно управляти багатогалузевим господарством.
На яких основах її було створено?
Підприємствам і радгоспам надавалась повна самостійність V виробничій фінансовій діяльності. В цілому об’єднання одержує від Укрголовконсерву контрольні цифри з усіх запланованих показників. А об’єднання дає контрольні цифри по виробництву і поставках готової продукції підприємствам і господарствам. Дає їх, звичайно, з врахуванням пропозицій з місць, з також в залежності від потужностей й спеціалізації кожного підрозділу. При необхідності керівництво об’єднання має право перерозподіляти оборотні кошти між підприємствами.
Підприємства і господарства, що входять в об’єднання, перебувають на самостійному балансі, можуть укладати господарські договори і виконувати фінансові операції.
Матеріальні фонди розподіляються між ними згідно з кількісними показниками, виходячи з планів впровадження нової техніки, наукової організації праці тощо.
Для оперативного вирішення питань матеріально-технічного постачання і реалізації продукції в об’єднанні створено відділ матеріально-технічних фондів, а для подання практичної допомоги радгоспам — сільськогосподарський відділ.
З організацією об’єднання вирішилось питання про забезпечення свіжими овочами консервного заводу імені 8 Березня. За ним закріплено один відділок радгоспу «Овочевий» та інші навколишні господарства, які забезпечують потребу підприємств в овочах.
В зв’язку з цим у заводу відпала необхідність у водному транспорті, котрий він передав комбінату. Крім того, впроваджено спеціалізацію. Тепер, наприклад, компоти, джеми і дитячі фруктові консерви виготовляє тільки завод імені 8 Березня. А раніше компоти випускали усі підприємства.
Створення об’єднання позитивно позначилось на зміцненні взаємозв’язку, взаємовиручки. Підприємства об’єднання подають практичну допомогу не тільки своїм радгоспам, а й іншим господарствам, які поставляють овочі. Всі колгоспи і радгоспи зони заготівель одержують насінний матеріал, оплачуючи тільки п’ятдесят процентів його вартості, а також дощечки для ящиків, цвяхи для ремонту сировинної тари. На їх плантаціях змонтовано первинні лінії по переробці томатів на пульпу, що в два рази скоротило потреби в автотранспорті. Вивільнився і транспорт, зайнятий на перевезенні томатів на комбінат та приймальні пункти, скоротилась потреба в тарі, зменшились втрати, краще зберігається сировина.
Радгоспи об’єднання дають щороку заводам 40 тисяч тонн овочів — понад 30 процентів потреби. 80 тисяч тонн поставляють більше 100 радгоспів і колгоспів Херсонської та Миколаївської областей. Майже всі найбільш трудомісткі культури: перець, баклажани, шпинат, зелений горошок, зелений кріп, петрушку та інші, вирощують радгоспи об’єднання.
Велику економічну вигоду почали давати радгоспам парники на електрообігріві, котрі повсюди витіснили вирощування розсади на біологічному паливі. За короткий строк було закладено 1500 рам, що забезпечило вирощування розсади томатів і вивільнило робітників від важкої фізичної праці.
Життєвість і доцільність нової системи управління складним, багатогалузевим господарством підтвердились уже в перший рік організації об’єднання. Практика показала, що в умовах великого виробництва підвищується ефективність роботи, краще використовуються основні фонди, а також трудові, матеріальні та грошові ресурси, прискорюється розвиток підприємств і вдосконалюється їх оснащення.
Консервний комбінат — найбільше підприємство консервної промисловості України. Він має кваліфіковані кадри, здатні вирішувати складні технічні й виробничі питання. Це й визначило його провідну роль як головного підприємства об’єднання.
На комбінаті ще в більших масштабах почали проводитись науково-дослідні роботи, які мають велике значення для дальшого вдосконалення технології виробництва. Було, наприклад, розроблено республіканські технічні умови на окремі види консервної продукції, переглянуто технологію виробництва томатного соку, досліджено й встановлено строки зберігання консервованих перших і других страв тощо.
Дослідження по впровадженню нової технології проходили при активній участі технологів і хіміків комбінату, що подавали веліку практичну допомогу співробітникам Українського науково-дослідного інституту консервної промисловості.
Із створенням об’єднання з’явилась можливість краще використовувати робочу силу. В період вирощування овочів, коли консервні заводи завантажені не повністю, робітники підприємства працюють в радгоспах, а в осінньо-зимовий період робітники радгоспів допомагають консервникам.
Досвід роботи об’єднання дає підстави зробити висновок, що така форма управління консервною промисловістю дуже ефективна.