Із фондів особового походження
Наталя Кузовова
провідний спеціаліст державного архіву Херсонської області, кандидат історичних наук
У 2007 році новими надходженнями збагатилися фонди родини Голобородьків, краєзнавця Б.Ю.Зецер, лікаря-судмедексперта Л.Г.Богуславського. До колекції документів професорсько-викладацького складу навчальних закладів вперше долучено документи ректорів Є.П.Поліщука та Ю.І.Бєляєва. Колекція документів учасників Великої Вітчизняної війни вперше поповнилася матеріалами Г.Є.Яреська, журналістів — В.А.Москаленка, громадських діячів — Б.Г.Старка. Продовжувалося комплектування фондів фотохудож-ників Д.Степанова та В.Макарова.
Завершено науково-технічне упорядкування фонду родини Фальц-Фейнів. 19 документів фонду експертно-перевірною комісією держархіву області визнано унікальними і включено до Анотованого переліку унікальних документів Національного архівного фонду, 197 справ — особливо цінними. Фонд занесено до реєстру «Закордонна архівна Україніка». Зважаючи на високу оцінку роботи херсонських архівістів Е.О.Фальц-Фейном, можливі подальші надходження документів сім’ї Фальц-Фейнів з Ліхтенштейну.
Пішли із життя відомі постаті в мистецькому житті міста, наші фондо-утворювачі: Віктор Григорович Балаш (1932-2007), головний художник Херсонського академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша, подружжя Литвиненків: Леонід Андрійович (1923-2006), народний артист України, та Нінель Максимівна (1925-2007), заслужена артистка України, комплектування держархіву області документами за їх життя завершено. Державний архів області сподівається на додаткове надходження документів від спадкоємців.
Фонд родини Голобородьків поповнився документами Юрія Костянтиновича Голобородька, письменника, творчий доробок якого в останні роки зріс. Це рукописи повістей, нарисів та оповідань, серед яких -«Лиманські билиці» (2001), «Королівське полювання» (2002), «У років своя пам’ять» (2006), а також статті та рецензії у газетах за 1990-2005 pp.: «В неспокої серця і душі», «Старе городище», «Герб моєї сім’ї — це колосся» та ін., які раніше не ввійшли до його фонду. Багаторічна літературна діяльність Ю.К.Голобородька та її окремі аспекти відображені у багатьох статтях. Його 80-річний ювілей супроводжувався значним резонансом у літературному житті Херсонщини і був відзначений Херсонською обласною організацією Національної спілки письменників України та громадськістю. Крім документів про нагородження, заслуги Ю.К.Голобородька у галузі літератури знайшли відображення у привітаннях та віршах-присвятах від колег: М.Братана, В.Кулика та ін.
Друковані видання архів отримав від Євдокії Петрівни Голобородько, професора, доктора педагогічних наук та Ярослава Юрійовича Голобородька, професора, академіка, доктора філологічних наук. Також Голобородьки передали статті у газетах, присвячені 100-річчю з дня народження К.Й.Голобородька, педагога, ветерана праці, яке відзначалося у 1999 р.
На державне зберігання надійшов доробок херсонського краєзнавця Беатриси Юхимівни Зецер, який суттєво доповнив її фонд у держархіві області. Це, насамперед, рукопис історичного нарису Б.Ю.Зецер «Оборона Херсона. Боевой путь Дунайской военной флотилии на Херсонщине. 15.08.1941 г. -25.09.1941 г.» та матеріали до нього (1987-2004): виписки з архівних і друкованих джерел, спогади учасників, статті у газетах про бойові дії Дунайської воєнної флотилії, зібрані Б.Ю.Зецер протягом 1983-2004 pp. Ґрунтовність та достовірність дослідження підтверджує солідний допоміжний апарат, укладений автором про бойові дії Дунайської воєнної флотилії: картотеки загиблих кораблів та особового складу (1983-1990-ті pp.), журнал з адресами учасників бойових дій (1983-1995). Документи, передані Б.Ю.Зецер, також відображають пошукову діяльність та популяризацію її результатів, яка вилилася у створення музею Бойової слави в загальноосвітній школі № 53 м. Херсон (1987). Серед них — листи учасників бойових дій Дунайської воєнної флотилії та їх рідних до Зецер Б.Ю, сценарії заходів зустрічей школярів з ветеранами флотилії — учасників оборони Херсона у 1941 p., книга обліку надходжень експонатів у музей, укладена Б.Ю.Зецер, щоденник пошуковців загальноосвітній школі № 53, фотографії їхнього походу за маршрутом «Херсон — Гопри — Стара Збур’ївка — Рибальче — Геройське — Василівка Покровське» (1985), зустрічей учасників бойових дій Дунайської воєнної флотилії (1987, 1990). Принагідно зазначимо, що результати копіткої праці Б.Ю.Зецер, незважаючи на їхнє важливе краєзнавче та виховне значення, через брак коштів досі не опубліковані.
Документи Євгена Павловича Поліщука (1925-2003), професора, кандидата філософських наук, ректора Херсонського державного педагогічного інституту ім. Н.К.Крупської, на державне зберігання передала його вдова — Зоя Володимирівна. Це його дисертаційне дослідження на тему: «Соотношение идеологии и общественной психологии» (К., 1966), друковані праці, біографічна довідка, матеріали до біографії: особисті документи, урядові телеграми, дипломи і грамоти про визнання його заслуг державою і громадськістю, вітання із святами та ювілеями, статті у газетах про освітню та громадську діяльність Є.П.Поліщука, його фотографії, некролог.
Юрієм Івановичем Бєляєвим, професором, кандидатом філологічних наук, ректором Херсонського державного університету, до держархіву області передано його рукописи, друковані видання, документи про захист кандидатської дисертації, статті про його наукову та громадську діяльність, документи (урядові телеграми, грамоти, посвідчення тощо) про присвоєння Ю.І.Бєляєву почесних звань та державних нагород за заслуги у галузі освіти і науки, поздоровлення із святами і ювілеями, запрошення на наукові конференції та культурно-мистецькі заходи.
До фонду Богуславського Леоніда Григоровича, лікаря-судмедексперта, надійшли документи від його вдови — Ніни Андріївни, що складаються з його нотаток та довідок про відзнаку за проявлену доблесть у боях під час Великої Вітчизняної війни, а також слайдів, які відображають трагічні події Голокосту, хід розслідування злодіянь нацистських окупантів у Херсонській області, а саме: фотокопію знімку розстріляних євреїв (1942) та фотографії ексгумації поховання єврейського населення, розстріляного нацистськими окупантами у 1942 р. поблизу с. Михайлівка Скадовського району та ін.
Документи Яреська Григорія Єгоровича, ветерана Великої Вітчизняної війни, включають його спогади про події BOB, написані у 1987 p., автобіографію, особисті документи, матеріали про нагороди та відзнаки, статті про нього та його фотографії у друкованих виданнях: у книзі «Пламя над степью» (Сімферополь, 1987), «Саперы» (М., 1995), «Грудью врага сметая» (М., 1995), «Кто есть кто в Херсонской области», «Скадовськ і скадовчани» та ін., в газетах, а також документа (спогади, грамоти тощо) дружини Г.Є.Яреська -Марії Миколаївни, ветерана праці.
До колекції «Журналісти і письменники Херсонщини» приєднані документи Віталія Опанасовича Москаленка, журналіста, члена Національної Спілки письменників України. Серед них — статті, матеріали біографічного характеру, особисті документи (атестати, свідоцтва тощо), примірники газети «Громада», засновником якої був В.А.Москаленко, колекція фотографій, які відображають різні історичні етапи життя Херсонщини.
До фонду «Громадські діячі Херсонщини» від С.О.Гейка, історика-краєзнавця (м.Берислав) вперше надійшли документи Бориса Георгійовича Старка, протоієрея, церковного діяча (1953-1960). Б.Г.Старк користувався повагою не лише вищого духовенства, але й партійної верхівки, в результаті його діяльності помітно активізувалося місцеве духовенство, пожвавилося духовне життя регіону.
Зважаючи на зростання значення фондів особового походження як історичного джерела, сподіваємося на подальшу плідну співпрацю з особами, що залишили слід в історії регіону, колекціонерами, краєзнавцями та власниками приватних архівних зібрань.