Архівна україніка: проблеми виявлення та використання. (Старостіна T.B.)
Старостіна T.B. (м. Херсон)
За межами України у державних, корпоративних, церковних і приватних архівах та колекціях, бібліотечних і музейних зібраннях різних країн зберігаються величезні масиви інформації з історії та культури України. Значна частина архівної україніки зберігається у сусідній Російській Федерації, країнах Західної Європи, в Австралії, Канаді та США і є невід’ємною складовою сучасного Національного архівного фонду (далі — НАФ). В історичній науці для визначення архівних документів, пов’язаних з Україною, що зберігаються за її межами, закріпилося поняття «архівна україніка».
Архівна україніка є важливим інформаційним масивом і базовим історико-культурним потенціалом гуманітарної сфери знань.
У даній статті вперше досліджено процеси формування документів зарубіжної україніки на прикладі архівної спадщини з історії нашого краю. Об’єктом дослідження обрано архівну україніку як категорію архівознавства та сукупність архівних документів, що є культурно-історичною спадщиною українського народу, предметом дослідження виступає процес виявлення та залучення до використання інформації, яку містять документи, віднесені до архівної україніки.
Дослідницькі завдання:
- окреслити проблеми виявлення архівної україніки;
- проаналізувати сучасне законодавство, яке регулює повернення архівної україніки;
- вивчити склад і зміст документів, віднесених до архівної україніки у фондах держархіву Херсонської області.
Для розкриття даної теми залучені остання редакція Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», інші нормативно-правові акти, в тому числі міжнародні, що стосуються архівної україніки, довідковий апарат до документів НАФ держархіву Херсонської області: путівник держархіву Херсонської області, огляди фондів та архівних колекцій, архівні описи та архівні документи: фонди особового походження держархіву Херсонської області (родини Фальц-Фейнів), колекції фотокопій документів з історії Херсонщини з центральних державних архівів м. Москви та м. Ленінграду колишнього СРСР.
Поняття «архівної україніки» було запроваджено на початку 90-х років минулого століття. Під цим поняттям розуміють документи культурної спадщини України, які знаходяться за кордоном, та документи іноземного походження, що стосуються історії України. Склад і зміст архівної україніки відображає Концепція створення та функціонування Національного реєстру «Архівна україніка», схвалена колегією Держкомархіву України 14 серпня 2007 р.[2, с. 189].
Згідно із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» [1, с. 5] держава вживає заходів для поповнення Національного архівного фонду документами культурної спадщини України, що знаходяться за кордоном, та документами іноземного походження, що стосуються історії України, у пріоритетному порядку фінансує їх виявлення, взяття на облік, передавання, придбання або відтворення в копіях.
Реалізація цього завдання передбачає укладання спеціального реєстру — комплексного масиву відомостей вторинної інформації про місця зберігання (країни, міста, інституції, приватні власники), склад і зміст архівної україніки. Важливим моментом є налагодження міжнародної співпраці з українською спільнотою. Одним із кроків до вирішення цього питання стало створення у 2007 р. Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) (розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 279-р.)
З метою пошуку та повернення архівної спадщини в Україну створено низку міжурядових комісій, які безпосередньо займаються пошуком та поверненням культурних цінностей України. Нині з цього приводу ведуться перемовини з Росією, Польщею, Угорщиною, США, Канадою, Францією. Безумовно, що повернення документальної спадщини вимагає значного фінансування, зокрема для оцифровування документів, створення якісних копій. На жаль, українські архіви не можуть організувати їх термінове та масове виготовлення, що значно затримує процес повернення документів [4, с.232 ].
Труднощі виявлення та повернення документів архівної україніки в значній мірі пов’язані також із розпорошеністю їх між різними країнами, державними архівами, громадськими організаціями та приватними власниками. Але при розгляді цього моменту паралельно може постати проблема існування принципу неподільності архівних фондів, тому кожну конкретну ситуацію слід вирішувати окремо [ 4, с. 234].
Виявлення та використання архівної україніки є одним з важливих напрямків роботи державного архіву Херсонської області. Не зважаючи на те, що документальні багатства цього архіву налічують станом на 2012 рік 793 324 справ починаючи з 1721 року [4, с.32], значна частина документів з історії Херсонщини знаходиться за межами України.
Однією з перших виявлення документів з історії краю в центральних архівах СРСР розпочала почесний член Спілки архівістів України, багаторічний співробітник держархіву Херсонської області 3. С. Орлова. Вона виявила та привезла до архіву фотокопії указів Катерини II, рапортів, листів і наказів 1. А. Ганнібала князю Г. О. Потьомкіну, колекції рапортів, доповідних записок, листів віце-адмірала Ф. О. Клокачева, документів щодо національного складу населення Херсона та заселення Херсонщини [8, ф.234], документи народників Херсонщини, родини Франжолі, що увійшли до відповідних фондів.
Із здобуттям Україною незалежності з’явилися нові можливості щодо виявлення архівної україніки. Завдяки активній міжнародній політиці Державного комітету архівів України (зараз — Державна архівна служба України) почастішали факти надходження документів зарубіжної україніки до українських архівів. Для держархіву Херсонської області важливою подією стала передача документів родини Фальц-Фейнів з Ліхтенштейну у 2005 р. Серед них листування Е. О. Фальц-Фейна з представниками державної влади, установ і організацій, добірка газет із статтями про заповідник Асканія-Нова, матеріали про родовід Фальц-Фейнів, їх благодійницьку діяльність, фотографії родини Фальц-Фейн [7, ф.р.4098].
Особливістю цих документів є те, що вони представлені у своїй більшості оригіналами, містять різні за своїм походженням види документів та включені до національного реєстру «Архівна Україніка» (№ 69).
Використання інформаційних технологій в архівній справі відкриває нові перспективи для вирішення проблем виявлення, повернення та використання архівної україніки. Рівень міжнародного архівного співробітництва на даний момент цілком забезпечує ці процеси на дипломатичному рівні. Але, на нашу думку, вирішення цієї проблеми потребує вагомої матеріальної підтримки з боку держави, органів місцевої самоврядування, меценатів, активного та цілеспрямованого джерелознавчого пошуку архівістів та науковців. У залежності від результатів такої співпраці відбуватиметься подальший розвиток української історичної науки та краєзнавчих досліджень.
Список джерел та літератури:
- Архівна україніка [Електронний ресурс] / Державна архівна служба України. — Електрон.текст.дані. — Режим доступу http://www.archives.gov.ua/ArchUkr/ — Назва з екрана. — Станом на 17 вересня 2010 р.
- Архівна україніка / Хрестоматія з архівознавства / упоряд.: Г. В. Боряк, І Б Матяш Р. Я. Пиріг -К., 2003. -С. 186-226.
- Косенко О.В., Бойко В.Ф., Андрієвська Л.В. Науково-практичний семінар «АрхІБна україніка: пошук, реєстрація та комплектування архівів» // Архіви України. — 2010. — № 5. — С. 229-235.
- Матяш і. Концепція створення та функціонування Національного реєстру «Архівна україніка» // Студії з архівної справи та документознавства. — К., 2007. — Т. 15. — С. 12-18.
- Про Національний архівний фонд і архівні установи: закон України від 24 грудня 1993 року № 3814 -XII // Відомості Верховної Ради України. — 1994. — 15. — Ст. 86. [Зміни внесено Законами України № 498/95-ВР від 22.12.1995; № 608/96-IV від 17.12.1996; № 534-V від 22.12.2006; № 2756-VI від 02.12.2010; редакційні зміни внесено Законами України №2888-111 від 13.12.2006].
- Кузовова Н. М. Історія архівної справи в Україні. Навчально-методичний посібник з організації самостійної роботи студентів II курсу спеціальності 6.020302 “ПМСО. Історія”. Спеціалізація: архівна справа та документознавство: навчально-методичний посібник -Херсон, 2012.-С. 32.
- Державний архів Херсонської області області. Ф.Р-4098 Фонд Родини Фальц-Фейнів.
- Державний архів Херсонської області. Ф.324 Колекція документів з історії Херсонщини.
- Путівник: Державний архів Херсонської області. — К., 2003. — С. 7-16.