Документальний відеоряд
Галина Гордійчук
заступник начальника відділу державного архіву Херсонської області
У 2007 році фонди держархіву поповнилися новими надходженнями відеофонограм репортажів, інтерв’ю, програм журналістів Херсонської обласної державної телерадіокомпанії за 2003 рік, документів з позачергових виборів у народні депутати України 2007 року, авторської телепередачі Марущака А.П. «XX століття. Херсонський хронограф» за 2004-2005 роки (кінохроніка 1970-1973 років), що створюється за сприяння держархіву області, та заходів, організованих Херсонським губернським Дворянським Зібранням протягом 1993-2004 років.
Серед відеодокументів за 2003 рік, що надійшли від ХОДТРК, сюжети про роботу органів державної влади і місцевого самоврядування, промислових підприємств, установ і організацій Херсонщини, перебування на Херсонщині відомих політичних, громадських діячів, високих посадових осіб, проведення фестивалів «Таврійські ігри», «Чорноморські ігри», «Таврійська родина», кавунового фестивалю «Солодке диво», Всеукраїнської шкільної олімпіади з історії, відзначення 225-річчя Херсона, річниць визволення Херсона від фашистських загарбників, виведення радянських військ з Афганістану, Дня Перемоги, Різдвяних і Першотравневих свят, Дня захисника Вітчизни, Дня Конституції, ювілеїв установ, ювілейного вечора голопристанської поетеси Н.Коломієць. Представлені матеріали про музей космонавтики, створений В.Г.Писанською, відкриття в Херсоні пам’ятника Г.Потьомкіну, меморіального комплексу на честь загиблих міліціонерів, нової цифрової телефонної станції «У кртелекому», регіонального управління акціонерного комерційного банку «Надра», загрозу підтоплення в регіоні та роботу відповідних служб з його попередження, боротьбу з сараною на полях Херсонщини, підсумки перепису населення, та ін.
Крім того, серед нових надходжень актуальні відеодокументи про позачергові вибори народних депутатів України 2007 року, а саме: бесіди журналістів з представниками політичних партій і блоків Г.Герман, А.Г риценком, В. Литвином, Ю. Луценком, К.Самойлик, О.Стояном, Ю.Тимошенко, Т.Чорноволом, Н.Шуфричем, В.Януковичем про їх передвиборчі програми, прес-конференції представників Комітету виборців України, блоку «Наша Україна — Народна самооборона», міжнародних спостерігачів про хід голосування та про недоліки в організації цього процесу, підготовку виборчих дільниць до виборів, попередні результати виборів в Україні та регіоні тощо.
Документальна скарбниця держархіву області поповнилася новими матеріалами телепередачі «XX століття. Херсонський хронограф», яка створюється працівниками ХОДТРК з використанням кінодокументів за минулі роки, що зберігаються в державному архіві області. Це низка телепередач, інтерв’ю, сюжетів підготовлених херсонськими журналістами в 1970-1973 роках про визначні події в соціальному, культурному і громадському житті Херсонщини: досягнення трудових колективів Херсонського нафтопереробного заводу ім. С.Орджонікідзе, Херсонського комбайнобудівного заводу ім. Г.І. Петровського, Херсонського суднобудівного заводу ім.Комін-терну, Херсонської фабрики «Більшовичка», Новокаховського електромашинобудівного заводу, Г енічеського рибозаводу, впровадження нових технологій на промислових підприємствах Херсонщини; нагородження колективів Херсонського суднобудівного заводу, Херсонського консервного заводу, колгоспу ім.Кірова Білозерського району та ін. орденами Леніна і Трудового Червоного Прапора. У передачах йдеться про розбудову мікрорайонів ХБК, Шуменського, селища Корабелів, будівництво Каховської зрошувальної системи, відкриття нового приміщення поштамту в Херсоні, сільськогосподарські роботи; святкування на Херсонщині 25-річчя з Дня Перемоги, урочисте відкриття в Херсоні пам’ятної стели героям Великої Вітчизняної війни, на Скадовщині — пам’ятника землякам-партизанам О.Ю.Гірському та О.К.Ладичуку.
Зацікавлять глядачів теленариси про П.Х.Дубинду — Героя Радянського Союзу, повного кавалера ордена Слави та П. А.Комкова, Г ероя Радянського Союзу, керівника підпільної організації «Центр», відзначення 100-річчя з дня народження В.І. Леніна; інтернаціональні і культурні зв’язки трудових колективів підприємств, установ і учбових закладів з побратимами із Грузії, Гвінеї, Німецької Демократичної Республіки, Угорщини; проведення фестивалю художньої самодіяльності, присвяченого 50-річчю утворення СРСР, виставку картин з фондів Третьяковської галереї в Херсонському краєзнавчому музеї, творчі портрети акторів Херсонського облмуздрамтеатру, заслужених артистів УРСР Г.О.Кузьменкова та Н.М.Литвиненка, гастролі на Херсонщині Київського державного академічного українського драматичного театру ім. І.Я.Франка за участі народної артистки СРСР Н. Ужвій.
Привертають увагу нариси про херсонських художників — живописця Загороднюка Ф.І. та скульптора Шапка І.Г., відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку на проспекті Текстильників в м. Херсоні, експозицію в краєзнавчому музеї, присвячену 80-річчю з дня народження Б.Лавреньова, музей письменника та судновий архів суховантажу «Борис Лавреньов», підготовку спеціалістів для сільського господарства в Херсонському сільськогосподарському інституті, вшанування 100-річного ювілею засновника інституту «Асканія-Нова», професора І.І.Іванова, відкриття меморіальної дошки на його честь, виведення групою науковців інституту, очолюваною академіком Л.К.Гребе-нем, Героєм Соціалістичної Праці, нової лінії української білої степової свині; досягнення херсонських спортсменів, футбольні матчі за участі херсонської команди «Локомотив»; виготовлення суднобудівниками Херсонщини шхуни «Еспаньола» для зйомок фільму «Остров сокровищ», повернення з м.Балтимора навчального судна «Товариш», замальовки про збирання грибів, літній відпочинок школярів в піонерських таборах Херсонщини, рослинний і тваринний світ Херсонщини, живий куточок в гідропарку м.Херсона, заліснення пісків у Цюрупинському районі та повідомлення херсонських синоптиків.
Предводителем Херсонського губернського Дворянського зібрання Жарких-Шмігельським В.Б., разом з документами на паперовій основі, були передані відеофонограми заходів, організованих Зібранням протягом 1993-2004 років. Це урочистості та концерт артистів Херсонського обласного музично-драматичного театру з нагоди відзначення 3-ї річниці відновлення діяльності Херсонського губернського Дворянського зібрання; відкриття IV Православних історико-філософських читань в Херсонському краєзнавчому музеї; панахиди в Херсонських соборах Святого Духу, Успіння Божої Матері, Свято Катерининському соборі, Морському храмі Святителя Миколая за Великими Князями Миколою Михайловичем, Г еоргієм Михайловичем та Дмитром Костянтиновичем до 80-річчя їх розстрілу в Петропавлівській фортеці, поминання екіпажу атомного підводного човна «Курськ» і моряків-херсонців, загиблих в морі, померлих від ран та хвороб; підйом купола на відновленому храмі Стрітення Господнього; відзначення року О.С.Пушкіна в Херсоні, присвячене 200-річчю з дня його народження, театральне дійство за участю театру «Голос» та колективу школи мистецтв «Ювента», артистів Херсонської філармонії, театралізоване дійство «Світлому генію Пушкіна…» за участі учнів Херсонського культосвітнього училища; репортажі про відзначення Днів О.В.Суворова в Херсоні, інтерв’ю з предводителем ХГДЗ Жарких-Шмігельським В.Б. про перебування О.В.Суворова в Херсоні та можливість канонізації князя Російською православною церквою.
Відеофонограми є чудовою ілюстрацією до подій, відображених в документах підприємств, установ і організацій, збережених на інших носіях інформації, тому робота з подальшого комплектування держархіву області відеодокументами продовжуватиметься і в наступному році, зокрема, передбачено надходження наступних телепередач А.П.Марущака «XX століття. Херсонський хронограф» та відеофонограм репортажів, інтерв’ю, програм журналістів Херсонської обласної державної телерадіокомпанії за 2004 рік.