Ландшафнтне біорізномаїття на виставці «Херсонське сафарі» (Дерюжина А.В. )
Дерюжина А.В. (м.Херсон)
З 2015 року в Херсонському краєзнавчому музеї функціонує виставка зала «Херсонське сафарі». Вона є унікальною, адже тут представлені мешканці з різних екосистем планети: тропічні види, жителі савани, пустелі, гірських масивів, лісу і степу.
Перед відвідувачем відкривається природне різноманіття ландшафтів планети і їх мешканців, які опинилися під загрозою вимирання; створені умови для вдалого фотополювання в стінах музею.
Серед ссавців, які експонуються, є представники родини ведмежих (бурі та чорний ведмеді), котячих (амурські тигр та леопард, сніговий барс, рись), собачих (вовки звичайні та єнотоподібний собака з цуценям), а також дикий кабан і дрібні ссавці, в число яких входить ендемік нижньодніпровських пісків сліпак піщаний. До Червоної книги занесено 8 видів.
Окрім ссавців, тут можна побачити рептилій та земноводних. Це — ігуана, крокодил, хамелеон, гекон смугастий, варан сірий, середньоазіатська черепаха, квакші.
Птахи, які знаходяться на виставці, є представниками різних екологічних груп: хижі, комахоїдні, рослиноїдні; є птахи дикої і синантропної фауни, осілі та перелітні. Це створює базу для розкриття даних тем під час екскурсій.
Поруч з хребетними тваринами відвідувачі мають змогу оглянути унікальну колекцію комах, зібрану херсонським ентомологом О.М. Зиковим протягом 1970-1990 рр. Всього тут експонується 2000 екземплярів комах з 7 рядів: метелики, жуки, клопи, перетинчастокрилі, прямокрилі, двокрилі та паличники. У фондосховищах музею зберігається ще понад 8000 цінних екземплярів.
Експонати мають видові етикетки і були привезені з Румунії (по репарації з 24.07.1945 р.), з Миколаївського зоопарку, є й роботи сучасного таксидерміста А.Л. Громова (канюк, ігуана, папуга жако, павич). Найстаріший музейний експонат — антилопа Гарна з дитинчам, переданий Ф. Е. Фальц-Фейном своєму другові Й.К. Пачоському більше 100 років тому.
Більшість експонатів, задіяних на виставці, представляють рідкісні та зникаючі види і були виготовлені найкращими майстрами-препараторами кінця ХІХ-початку XX століття. В роки Другої світової війни музейну колекцію рідкісних тварин вивезли до Румунії. В 1945 році згідно з рішенням Потсдамської конференції частину експонатів було повернено до Херсона.
Окрім численних екскурсій, в експозиційній залі проводяться масові просвітницькі заходи для шкільної молоді на теми: «Як звірі готуються до зими», «Родзинки музейної Червоної книги» та інші.
Виставка «Херсонське сафарі» була створена під керівництвом завідувачки відділом природи А.В. Дерюжиної і відповідає сучасним вимогам щодо організації музейного простору. Змістовні панорами та гербарій об’ємного висушування доповнюють експозиційні об’єкти, розкриваючи їх місце існування у природі. Вітрини добре освітлені.
Завдяки дизайнерському проекту Заслуженого художника України А.В. Грязнова зала має належне естетичне оформлення. Щороку «Херсонське сафарі» відвідують понад 25 000 відвідувачів. Свої гарні враження вони висловлюють у книзі відгуків музею.
На сьогодні працівниками музею разом з В.Л. Верещагіним, представником Центру «Спеціалізовані музейні інформаційні технології», розробляється проект інноваційного оновлення музею технічними засобами. Це дасть змогу розширити спектр навчально-пізнавальних методів у музейній практиці. Будуть використані сенсорні термінали дослідника з дублюючим настінним монітором, поєднуватимуться візуальні враження із звуковим супроводом за допомогою сучасного обладнання.
Тож до наступних зустрічей в інноваційному музеї!