З глибини віків
Що ми були? — щит,
Ніж, попруга, спис,
Лук, стріли, панцир
Та коня вудила,
Блиск, дзвін, крик, сміх,
Навала, свист, —
В розгулі браннім
Радість п’яна била…
Валерій Брюсов
Історія Північного Причорномор’я є надзвичайно цікавою і багатою, але найдавніший її період ставить перед нами цілу низку запитань. Відомо, що ці землі були своєрідним полігоном народів, тут постійно зіштовхувалися інтереси осілих землеробів та кочових скотарів. Саме степи Північного Причорномор’я сучасні вчені вважають прабатьківщиною давніх аріїв, які шість тисяч років тому приручили дикого коня, винайшли колесо та вози і взагалі, першими в світі освоїли кочовий спосіб життя.
Одночасно на Нижньому Дніпрі чотири тисячі років тому була зведена перша у східній Європі кам’яна фортеця.
Однак, ми не знаємо ні назв цих численних народів, ані їх політичної історії, у якій, безумовно, було чимало яскравих особистостей. На жаль, степовики не мали писемності, тож і не зафіксували свого минулого.
Лише завдяки античним авторам ми знаємо ім’я найдавнішого з відомих цивілізованому світові степових народів — кіммерійці. Про них згадують і великий Гомер, і Страбон, і Геродот, а також ассирійські та вавилонські хроніки. Втім, відомості ці надзвичайно скупі, що, можливо, пояснюється надто напруженими стосунками войовничих кочівників з Елладою, Ассирією та Вавилоном. Мабуть, саме тому Гомер вважав, що у країні кіммерійців «ніч лиховісна… вічно нещасних людей покриває».
А от скіфи, які змінили кіммерійців у степах Північного Причорномор’я у VI столітті до нової ери, виявилися більш відкритими для спілкування з давніми греками. Ймовірно, саме тоді діти сонячної Еллади назвали Чорне море Понтом Евксинським, тобто «гостинним». Хоч раніше його знали як «негостинне». Для торгівлі греки на його північних берегах засновували колонії. Сюди ж їхали й охочі ближче познайомитися з цим екзотичним народом. Серед них був і названий батьком історії Геродот з Галікарнасу. Він, а також інші античні автори залишили нам чимало цікавих відомостей про життя скіфів та діяння їхніх царів…