Жорстоке, жорстоке Середньовіччя
Звернемося до тих далеких часів історії людської, коли подібно до нас одні були скупими на пусті балачки між собою, а інші, навпаки, балакучими понад міру, коли земля й вода були багаті не лише суттю своєю, але, як і нині, турботами людей та їхнім потом, коли правда боролася з брехнею, а справедливість — з безчестям, коли зброя вирішувала все і розумне слово теж, траплялося, вирішувало, коли люди знали і ненависть, і любов, і горе, і радість, і ніжність, і помсту…
Ігор Коваленко
Після смерті великого Аттіли його сини не змогли втримати єдність створеної ним держави. Повстання гепідів під проводом короля Ардаріка, підтримане іншими германськими племенами, завершилося розгромом гунів на річці Недао у 455 році. У цій битві загинув улюблений старший син Аттіли Еллак. Його брати Денгізик та Ернак відвели рештки свого народу у Північне Причорномор’я, де гуни невдовзі розчинилися серед численних племен, що прийшли зі Сходу.
Відтак період стабільності у краї закінчився. Землі Північного Причорномор’я стали ареною дій нової хвилі кочівників тюркського походження. У 558 році тут з’явилися авари на чолі з каганом Баяном, які рятувалися від переслідування тюрками Істемі-хана. Незважаючи на такі обставини, авари не лише вижили, але й виграли війни з кутургурами, антами, франками, а також змусили рахуватися з собою спадкоємницю Риму Візантію. Та у причорноморських степах завойовники не затрималися і перейшли до Паннонії, а невдовзі край потрапив під вплив Великого Тюркського каганату, після розпаду якого опинився у залежності від болгарської держави хана Кубрата, з центром у місті Фанагорія в Приазов’ї.
Та на Сході з’явився суперник Великої Болгарії — Хазарський каганат. По смерті Кубрат-хана, після тривалих виснажливих війн хазари взяли гору. Сини Кубрата мусили врятувати свій народ: Котраг повів болгарів на Кавказ, Батбай — на Волгу, а Аспарух степами Північного Причорномор’я перейшов на Дунай, давши початок сучасній Болгарії…
З VII століття лівобережжя Низового Дніпра увійшло в сферу впливу могутнього Хазарського каганату. Але два століття по тому на Середньому Дніпрі створюється противага Хазарії — каганат Русь. Сміливі й енергійні вихідні зі Скандинавії — руси — об’єднали слов’янські племена навколо Києва. Щоб підкреслити свою незалежність від скандинавських конунгів правителі Русі прийняли тюркський титул «каган», під яким вони згадуються в арабських та західноєвропейських джерелах IX століття. У 867 році каган Аскольд вперше запроваджує на Русі християнство. Приблизно ж тоді у Хазарії прийшли до влади юдеї, що зробили свою релігію державною. Інтереси двох каганатів зіткнулися на Дніпрі. І Хазарія, і Русь прагнули заволодіти новим перспективним торговим шляхом, що вів у Візантію. Кочові племена Північного Причорномор’я також виявилися втягненими у цю конфронтацію. Союзниками Хазарського каганату стали мадяри, Руського — печеніги. У Степу знов запахло війною….